Tēmas

Šodien ir piektdiena, 26. februāris, vārdadienu svin Mētra, Evelīna, Aurēlija
1. Gavēņa svētdiena/nedēļa  

Izpostīti Krustpils ilggadējākā mācītāja Tilinga ģimenes kapi

DSCF6021Kapeles kapos līdz ar citām nopostīta arī Tīlingu ģimenes atdusas vieta.

Pagājušajā nedēļā Jēkabpils domes Pilsētsaimniecības departamenta speciālisti no iedzīvotājiem saņēma informāciju, ka Kapeles kapos pa kreisi no centrālās ieejas vandaļi nolauzuši visus vecos čuguna krustus, daļa no kuriem ir vairāk nekā 100 gadus veci .. BD vērsās pie kultūras pieminekļu aizsardzības inspektora Jāņa Amata .. J. Amats stāstīja, ka Kapeles kapos bijuši daudzi veci čuguna krusti ar kultūrvēsturisku vērtību, bet īpaši no šī viedokļa esot divi lieli — turpat divus metrus augsti krusti, — kas iezīmē Krustpils baznīcas mācītāja Alberta Tīlinga (1828 — 1877) un viņa sievas Šarlotes kapa vietu. Šarlote Tīlinga, dzimusi Amenda, bijusi Talsu mācītāja Kārļa Amendas meita. K. Amenda slavens ar to, ka bijis komponista Ludviga van Bēthovena draugs un Volfganga Amadeja Mocarta bērnu skolotājs. Savukārt A. Tīlings izveidojis Krustpils baznīcas parku, iestādot tur pirmo ozolu, un iedibinot tradīciju, ka katrs mācītājs, kurš viesojas Krustpilī, piemiņai iestāda savu koku. Viņš arī izveidojis pirmo draudzes skolu, lai cīnītos ar vienkāršo ļaužu analfabētismu. J. Amats atcerējās, ka pie visām varām guvis atbalstu Kapeles kapu vēsturiskās daļas sakopšanai. Viens no Tīlingu dzimtas kapu krustiem jau bijis nolauzts, bet ar domes atbalstu «Jēkabpils pakalpojumu» darbinieki to nostiprinājuši. Vēl pirms kapsētas apmeklējuma J. Amats izteica cerību, ka vismaz abi lielie krusti būs palikuši neskarti. Bet, jau pieejot pie vārtiem, viņš satriekts secināja, ka to vairs nav. Tātad tagad Tīlinga, kurš cīnījās pret analfabētismu, piemiņu ir apgānījuši gara analfabēti, par kādiem dēvējami gan zagļi, gan tie, kuri salauztos krustus uzpirka.
Kapsēta tiešām bija ļoti pieputināta, un, tikai pateicoties J. Amata norādēm, BD izdevās atrakt no sniega vietu, kur bijusi krustu pamatne. Labi saskatāms, ka tie nolauzti. Un tas acīmredzot darīts mantkārīgos nolūkos, visu izplānojot un nodrošinoties ar transportu, jo ar rokām smagos krustus nevarēja aiznest. Ja vēl varētu pieļaut, ka mazākie nopostīti guļ zem sniega, tad lielie gan būtu pamanāmi, taču to nebija. Tātad krusti krituši par upuri metāllūžņu zagļiem, bet Jēkabpils ir zaudējusi kultūrvēsturisku objektu, kas, kā internetā pārliecinājās BD, ir minēts ceļojumu portālos.
Kad pēc Kapeles kapu apmeklējuma BD par J. Amata nepārprotamo apliecinājumu, ka notikusi zādzība, informēja D. Līci, viņš solīja sazināties ar speciālistiem un apgalvoja, ka noteikti taps iesniegums policijai. J. Amats lēš, ka zādzība varētu būt notikusi pirms lielajiem puteņiem ..

Autors: INESE ZONE
Avots: http://www.bdaugava.lv/?kat=1&news_id=8251

Atsauksmēm

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Archives

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

[liturgical color]